نارسیسم و مسایل مدیریتی

 

بعضی از مواقع به یاد دوران تحصیلم در دوره کارشناسی ارشد مدیریت می افتم و مطالب و آموخته های مدیریتی جالبی که به نظرم می رسد نکات مدیریتی و جالبی هستند بعنوان پستی در وبلاگم درج کنم. پست امروز در مورد نارسیسم(خودشیفتگی)می باشد. 

نارسیسیسم از واژه یونانی نارسیسوس، یکی از داستان های اساطیری یونان قدیم، گرفته شده است. سفیسوس پسر خدای رودخانه زیبایی خیره کننده ای داشت. مادرش به او توصیه کرده بود که اگر می خواهد عمر طولانی داشته باشد، هرگز به چهره و اندام خود نگاه نکند. از طرف دیگر وی عشق یک پری کوهستانی به نام نمسیس را رد می کند و به نفرین او، عاشق انعکاس تصویر خود در آب می شود. او هر روز به آب نگاه می کرد و بدون آنکه بداند، تصویری را که در آب می بیند خود او است، به آن عاشق شده بود. در فرصتی به تصویر خود در آب چشمه آنقدر نزدیک می شود که در آب می افتد و غرق می شود.

اینگونه افراد ,مشکلات فراوانی برای فرد، دیگران و جامعه ایجاد نموده و آنچنان تنش و درگیری ایجاد می‌نماید که ادامه رابطه با مشکل مواجه می‌شود. حال اگر در سازمانی افراد خودشیفته وجود داشته باشند، به دلیل حاکم بودن رابطه سلطه و آزار دیگران و همچنین به دلیل آنکه تصمیم‌گیری‌ها در چنین سازمانی مبتنی بر هیجان بوده و نه مبتنی بر حل مساله، در نتیجه ادامه کار در این سازمان با مشکل مواجه شده و قطعا پا برجا نمی‌ماند. با توجه به ضرورت مسئله و اینکه مدیران خودشیفته چه خساراتی متوجه سازمان می کنند,به برخی از ویژگیهایی که این افراد دارند در زیر اشاره می شود:

١.خود را عقل کل و فردی عالی و بی نظیر تصور می کند. و تصوری که از خود دارند، قوی تر از خود واقعی است.

٢.ضعف ها و نواقص خود را بصورت حسن می بیند و به کمک منطق سازی و تحریف، آنها را نماینده یک شخصیت قوی و بی نقص می پندارد.

٣.خود را منزه تر، خشن تر، دوست داشتنی تر، باهوش تر و جهتی که مورد علاقه خود اوست و با ساختمان روحی وی تطبیق دارد برتر از دیگران تصور می کند.

۴.تحمل هیچگونه انتقاد و ملامت را نخواهد داشت، زیرا او خود را ایده آل و غیر قابل انتقاد تصور می کند.

۵.تمام عیب ها و ضعف های خود را محو یا حتی زیبا جلوه می دهد. (عینا مثل یک دیوار شکسته و خرابه ای که در یک تابلو نقاشی نفیس، دیگر دیوار شکسته و خرابه نیست، بلکه ترکیب زیبائی است که از رنگ قهوه ای و خاکستری و قرمز که هر یک بجای خود ارزشی خاص دارند و لازمه زیبایی آن تابلو هستند).

۶.دائما متکی به تحسین و تصدیق دیگران است

٧.از افرادی که نسبت به او برتری و تفوق دارند به شدت متنفر است

٨.غالبا در روابط بین فردی، از قطب پرستش یک نفر تا تحقیر و تنفر از دیگری در نوسان است.

٩.عدم وجود احساس صمیمیت و همدردی عمقی نسبت به انسانها.

١٠.گاهی در ذهنش خود را موجودی می پندارد خالی از عواطف انسانی که در یک لحظه به جانوری درنده و بی عاطفه تبدیل می شود و در بعضی اوقات، خود را بهترین دوست و از هر لحاظ شایسته عشق ورزی می پندارد.

انشااله در پست های بعدی عوارض نارسیسم در مدیریت را خواهم نوشت.

/ 2 نظر / 15 بازدید
سعیدی

سلام وبلاگ قشنگی داری وقت کردی به ما هم یه سری بزن

لطیف

عزیز دل برادر مواظب باش خودت نارسیسمی نشوی