عزاداری آئینی در اردبیل

                                                                      تاسوعا در اردبیل

مراسم عزاداری سالار آزادگان در مناطق مختلف با سبک و آئین های خاص که به نوعی  منطبق با فرهنگ محلی آن مناطق می باشد انجام می شود,عزاداری در آذربایجان و مخصوصا اردبیل با آئین و شور و حال دیگری برگزار می شود ,من این چند روزه مثل هرسال در اردبیل بودم و در محله قدیمیمان به مسجد کوچه مان برای عزاداری رفتم همام جایی که کودکی و نوجوانیم را در این کوجه با فامیل بزرگمان و بر و بچه های محله گذراندم نام محله ما , کوچه علی است نمی دانم که چرا اسم محله ما با کلمه "کوچه"شروع می شود ساکنان آن بسیار حسینی هستند,در این ایام همه بجه های قدیمی محله از جاهای مختلف شهر و کشور در مسجد کوچه مان جمع می شوند و انصافا خیلی هم به کوچه مان تعصب دارند در عین حال تجدید خاطراتی را هم داریم.البته امسال علی دائی را ندیدم ولی همه ساله ایشان را هم در دسته عزاداری محله خیرال(خیرآباد)می بینم.

یکی از مراسم های جالبی که در اردبیل روز تاسوعا انجام می شود مراسم پخش و روشن کردن 41 شمع در 41 مسجد در شهر می باشد که بنا به روایتی امام حسین(ع) و یارانش از مکه تا کربلا در 41 منزل اتراق می کنند و به همین مناسبت کسانی که نذر میکنند ونذرشان برآورد می شود پای پیاده و حتی بعضی ها بدون کفش و جوراب این نذر را ادا می کنند, معمولا بعد از اذان ظهر روز تاسوعا شروع به انجام این نذر میکنند.

واما روایت من؛قبل از تولد من خواهر من در خردسالی فوت می کند و زمانیکه من متولد شدم دچار یک مریضی می شوم که پدر و مادرم نذر می کنند تا هفت سالگی من همه ساله شمعی به اندازه قد من در مسجد جامع اردبیل روشن کنند,و هر سال قبل از ماه محرم پدرم قد من را اندازه می گرفت و سفارش ساخت شمع را می داد و تا آنجائیکه به یادم می آید,مادرم شمع بزرگ را در کیسه برنجی قرار می داد ومن و برادر بزرگم در روز تاسوعا آنرا به مسجد جامع اردبیل که در بازار قدیمی و سرپوشیده اردبیل(یادگاری از دوران صفوی)که تقریبا در نزدیکی کوچه علی قرار داشت می بردیم و آنجا در سقا خانه مسجد جامع آنرا روشن می کردیم,بعد از اتمام 7 سالگی من هم مثل بقیه کسانی که نذر کرده بودند 41 شمع را در 41 مسجد برده و آنهارا در آن مساجد به یاد آزادمرد همیشگی امام حسین(ع) روشن می کنم,امسال نیز این نذر را برآورد کردم.

از دیگر مراسماتی که این روزها برایم جالب بود" آئین چمر "بود که در لرستان در روز عاشورا برگزار می شود که عزاداران خاک نرم و تمیز را الک می کنند و با آب و گلاب بسیار زیاد آنرا به گل تبدیل می کنند و خودشان را به آن گل مالی می کنند و سپس با هیئت های عزاداری  سینه زنی میکنند(قابل توجه دوست عزیزم که لر می باشد)

/ 3 نظر / 21 بازدید
آنام تورک

چوخ گوزلیدی.یاشایین.بیزه ده باش وورون.ساغول

اراز

سلام خسته نباشید خوشحال شدم که دیدم باز می نویسید ارزوی موفقیت دارم

یکی

سلام. میشه اگه تحقیقی در مورد فلسفه شمع روشن کردن دارین بیارین؟؟؟ قدیمیا با چه نیاتی این نذرهارو میکردن ؟ امروزه فکر کنم ما فقط پوسته امر رو نگاه میکنیم.