روز فوتبالی من!!!

 یاشاسین تراختور و علی دایی آذربایجان اوغلی

دیروز روز فوتبالی خوب من بود, دو تیم قرمز و محبوب من برنده شدند.پرسپولیس که دوست عزیز و با اراده و دوست دوران نوجوانی و جوانی من و همبازی سابقم علی دایی(شهریار)مربی آن است در مقابل ذوب آهن با نتیجه پرگلی به پیروزی رسید. و همچنین تیم محبوب آذربایجان و تورک ها تراختور با حضور ۴٠٠٠٠طرفدار تورک(با همه محدودیت هایی که ایجاد کرده بودند) در استادیوم آزادی که تعدادشان بیش طرفداران استقلال بودند در یک بازی پر احساس برنده بازی شدند و با عث شور و نشاط در شهرهای ترک نشین!!!

واقعا فوتبال جذاب و زیبا است و تیم های مردمی در دل مردم جای دارند.اخیرا روزهایی که به اردبیل می روم پوستر علی دایی را در تمامی اماکن و فروشگاه ها و اتومبیل ها به وفور می بینم یکی از دلایلش محبوبیت  و سلامت روحی اخلاقی و مستقل بودن علی دایی است و دلیل دیگرش را که مردم اردبیل به آن تاکید دارند اینست که مردم احساس کرده اند که عده ای تنگ نظر در مرکز در صدد تخریب علی دایی هستند و مردم با این عکس العمل شان به دفاع خودجوش و ابتکاری از او برخواسته اند.

مورد دیگر اینکه در تبریز ارومیه اردبیل,میاندواب(قوشاچای)خوی,ماکو و.... شهرهای دیگر آذربایجان شدیدا عاشق و طرفدار تیم فوتبال ترکتورسازی(تراختور)هستند و پوسترهای این تیم را همه جا می توان دید و جوانان نیز در اتومبیل هایشان عمدتا حتما شعری و یا نشانه ای از تراختور را دارند و اگر این تیم در لیگ آسیایی حضور پیدا کند قطعا بسیار پور شور نیز خواهد شد البته این تیم در کشورترکیه و کشور آذربایجان نیز طرفدار دارد!!!

از نظر جامعه شناسی این طرفداری از تیم تراختور و علاقه روزافزون مردم اردبیل  و آذربایجان به علی دایی علل مختلفی دارد که یکی از آنها می تواند ریشه در مسائل قومیتی و طرفداری از افراد مسقل و و همچنین اینکه نمی توان به زور به مردم محبوبیت را تجویز کرد چرا مردم بسیار هوشمند هستند!!!!!!! 

    

/ 3 نظر / 15 بازدید

شما هم از علی دایی و هم از تیم تراختور بیشتر فدایی داری.مخلصیم

همکار

بله حقیقت پنهان شدنی نیست و هیچ چیزی و هیچ کسی هم خوب بودن را نمی تواند خراب کند. جالب بدونید من در مسافرتی که در ایام عید داشتم نیز به این مورد برخورد کردم بسیاری از مغازه های پاساژ بزرگ و بسیار محبوب مرکز تجاری نیز پوستر علی دایی رو داخل خیلی از مغازهها گذاشته بودند و آشکارا طرفداری از این سوپراستار ایران را نشان میدادند

شماحتماتراختوردهه 70را دیده ای.تیمی که در آن دکتر نیک مهر-جوادشالچی-احدشیخ لاری-حسن حسیندخت-سیروس دین محمدی-کریم باقری-غلامحسین دین محمدی-اکبر ذوالمجیدیان-ناصر فراستی-حسین خطیبی و...به مربیگری واسیلی گوجاو البته با تیمی تمام آذری که بعدها حتی عزیز گنجگاهی از اردبیل نیز برای آنها بازی کرد.آن تیم تمام آذری را که به مقام سوم ایران رسید عشق است.بامید اینکه تیم تراختور همیشه برقرار و برفراز باشد البته با بازیکنان آذری.علی دایی هم که نمونه و اسطوره ورزش و اخلاق و تعصب و همه چیز است.یادم می آید در سال 1366 که در تهران دانشجو بود در اوج کمبودها ی آن زمان برای دیدارهای جام فلق با اتوبوس به اردبیل می آمد و بلافاصله بعد از بازی برای اینکه به آخرین ماشین تهران که در ساعت 7 عصر حرکت میکرد برسد دکمه های پیراهن خود را در مسیر و در حالت دوان دوان می بست چون وقت نبود حتی یک لیوان آب بخورد وگرنه از ماشین و کلاس صبح شنبه باز می ماندواین است غیرت آذری.