نامه معاویه به امام حسین(ع)و پاسخ امام شهید

 

مـعـاویـه، طى نـامـه اى به عمرو بن سعید حاکم مدینه، از او خواست که از حسین علیه السلام، ابن عـبـاس، عبداللّه بن جعفر و عبداللّه بن زبیر براى ولایت عهدى یزید بیعت بگیرد و چون حاضر به بیعت نشدند، معاویه براى هر یک نامهاى جداگانه نوشت، از جمله نامه اى هم براى امام حسین علیه السلام نوشت و متذکر شد اخبارى از شما رسیده که متوقع نبود متن نامه معاویه این است:
اما بعد: فقد انتهت الی منک امور، لم اکن اظنک بها رغبة عنها و ان احق الناس بالوفا لمن اعطى بیعة من کان مثلک فی خطرک و شرفک و منزلتک التی انزلک اللّه فلا تنازع الى قطیعتک واتق اللّه ولا تردن هذه الامة فی فتنة وانظر لنفسک و دینک و امة محمد ولا یستخ فنک الذین لا یوقنون.
امـا بـعد، اخبارى از شما به من رسیده که خیال نمى کردم آنها را از روى میل و رغبت انجام داده باشى و سزاوارترین مردم در میان کسانى که بیعت کرده و در موقعیت و عظمت و شرافت خدادادى شما باشد، باید به بیعت وفادار بماند، از خدا بترس و مردم را به فتنه نینداز و به خودت و دینت و امت پیامبر صلی الله علیه و آله دقت کن و کسانى که یقین به آخرت ندارند، شما را سبک نکنند.

بخشی از پاسخ امام حسین علیه السلام


اما بعد، نامه تو به من رسید و یادآور شدى که امورى از من به تو رسیده که به گمان تو، سزاوار من نبوده است، همانا براى رسیدن به خوبیها و توفیق، جز پروردگار عالم، کسى وجود ندارد. و امـا آنـچـه از من به تو رسیده، سخن افراد چاپلوس و سخن چین است که تفرقه انداز و دروغگویان گـمراه هستند من تصمیم به جنگ و مخالفت با تو را نگرفته ام و از این که جنگ با تو و حزب ظالم تو که یاران شیطان هستند، ترک کردم از خداوند خائف هستم ؛
معاویه! در نامه ات نوشته اى که این امت را به فتنه نیندازم، ولى من فتنه اى را بالاتر از این نمىبینم که تو امیر بر این مردم هستى. بـاز گفته اى که مصلحت خود و دین و امت پیامبر صلی الله علیه و آله را در نظر بگیرم، به خدا قسم! من چیزى را بـهـتر از جنگ با تو نمى بینم که اگر این کار را انجام بدهم، مقرب درگاه الهى شده ام و اگر ترک کنم، از خدا استغفار مى کنم و از خداوند آنچه موجب محبت و رضایت اوست، مى طلبم. باز گفته اى که هر وقت من حیله کنم، تو هم حیله مى کنى، پس معاویه هر چه مى توانى حیله کن، به جان خودم قسم همیشه صالحین مورد حیله قرار مى گرفتند و من امیدوارم که ضررش متوجه خودت بشود و اعمالت را نابود سازد.

/ 2 نظر / 68 بازدید
من

حرفهات بوی فتنه میده. نکنه تو هم به گروه فتنه پیوستی؟[وحشتناک]

شهرام

یا ابا عبدالله به امید نابودی معاویه های زمان....