يورا بيلمز يوللار مني

۱۳۸٧/٩/٢۸
ماجرای کفش های اثر گذار!!

 

                                               

   اصولا برای نوشتن هر مطلبی انگیزه ای می خواهد و کفش خبرنگار عراقی نیز می تواند یک انگیزه باشد.کفش به زبان ترکی یعنی" باشماق" ویا" آیاق قابی" به زبان انگلیسی shoeوبه زبان عربی یعنی الکفش !!! یاصندل و به زبانهای مختلف می توان ترجمه کرد ولی هدف من قطعا این نیست بلکه نام بردن از چند کفش که در تاریخ  ماندگار شده اند!!می باشد.

 

 1-کفش های میرزا نوروز:او شخص متمولی بوده و می گویند خسیس هم بوده که آنقدرکفشهایش مندرس بوده که آنرا وصله و پنبه میکرده و همه مردم کفشهای او را می شناختند بطوریکه حتی زمانیکه می خواسته ازشر آنها به سبب شماتت اطرافیانش راحت بشود باز مردم فکر می کردند که او کفشها  را گم کرده و بازآنها را به میرزا بر می گرداندند.که حتی به ضرب المثل تبدیل شده است.

 

2-کفش های استالین:او دیکتاتور شوروی بوده که متولد شهر گوری در گرجستان می باشد و برای بقای حکومت حزب کمونیست خیلی ها را کشته.قد استالین  کوتاه بود و مثل اینکه عقده حقارت هم داشته و برای رفع  قد کوتاهش داخل چکمه هایش کیسه های کوچک شن را می گذاشته است!!تا وانمود کنه که قدش بزرگه!

 

3-کفش های خروشچف:او رهبر شوروی بعد از استالین بود که از منتقدینش نیز بود.و در واقع نسبت به استالین اصلاح طلب بود!وخیلی از پیشرفتهای علمی و سیاسی شوروی از جمله سفر قاقارین به کره ماه و ....در زمان حکومت او اتفاق افتاده است.و اما همین آقای خروشچف و کفشهای انقلابی! او ماجرای شنیدنیی دارد:در اکتبر 1960در زمان اجلاس سران کشورهای جهان در سازمان ملل بنابه رسم خروشچف نیز مانند سایر روسا در زمان تعیین شده با حرارت سخنرانی می کرد و با جدیت مشتهای خود را به میزمی کوفت که ناگهان احساسات بر وی غلبه کرده ودر اوج سخنانش به ناگاه یکی از کفشهایش را درآورده

ودر برابر دیده گان رهبران جهان بر روی میز چندین بار کو.بید!!!

 

4-کفش های طلا.ئی:این کفش ها را مجله معتبر فرانس فوتبال فرانسه به بهترین بازیکن لیگ های اروپائی هرساله اهدا می کند.

 

5-کفش های سیندرلا:داسنان جالبی دارد که همه آن را یا خوانده اند و یا کارتون آن رابا سانسور و یا بدون سانسوردیده اند.!!

 

6-کفش های نیکولاس سارکوزی:این آقا که فکر می کنه خیلی خوشتیپه! قبلا وزیر کشور فرانسه بودهو اصلیت مجارستانی دارد.وبعد از انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که رئیس جمهور شد و با همسرش سیسیلیاکه قبلا مدل لباس فرانسوی بوده به هم زد و ا همدیگه طلاق گرفتند.ایشان سپس با مدل و خواننده ایتالیائی بصورت کاملاریلکس نامزدبازی کرده وسپس با هم ازدواج کردند البته ازخانم کارلا برونی اخیراعکس برهنه ای به قیمت چندین هزار دلار به فروش رفته است!و اما ماجرای کفشهای سارکوزی:

در زمان اجلاس سران کشورهای مدیترانه چون قد ایشان نسبت به سایر روسای جمهور شرکت کننده بصورت بد وبیریختی کوتاه بود بنا به پیشنهاد همسر اخیرش!! کفشهای پاشته بلندی(بیش ار استاندارد)پوشید تا مثلا کم نیاره!!

 

7-کفش های همکار ما:ایشان اصولا بچه خوبی است و کارش مربوط به امورات فرهنگی است.چندروز قبل بعد از نماز دیدم که دمپائی پوشیده علت را جویا شدم که گفتند از نمازخانه احتمالا به اشتباهبرداشتند!ولی بعد ازچند روز که به کفشهای مردم گیر داده بودم از دوستان کفشهای ایشان را جویا شدم که گفتند:مثل اینکه پیدا نشده وگویا آنها را کش رفته اند!!!

 

٨-کفشهای چارلی چاپلین:در فیلم "در جستجوی طلا"چارلی از گشنگی کفشهایش را پخت و

با ولع تمام خورد!!!

 

 ٩-کفش های خبرنگار عرافی:آقای منتظر الزیدی خبرنگار 29 ساله شبکه البغدادیه عراق در هنگام سخنرانی بوش دیوانه, کفشهایش  را به سوی او پرتاب کرد ولی متاسفانه به بوش نخورد. و آقای الزیدی بدینسان اسم خودش و کفشهایش را در تاریخ ثبت کرد ولی ایکاش این کفشها به سوی صدام نیز پرتاب می شد!!!! 

 

و اما بنده خدازنده یاد سهراب سپهری می گوید: سهراب کفشهایم کو!!          

 

 

دومان

[ خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]