يورا بيلمز يوللار مني

۱۳٩٠/۱/٢٩
بحث مدیریتی :اعتماد به کارکنان

 در آغاز دوره جوانیم برادرم کتاب جالبی را برای مطالعه به من داد نام  این کتاب "نه برای لقمه ای نان"نوشته ماتسوشیتا بنیانگذار شرکت "ماتسوشیتا الکتریک و پاناسونیک" بود من در آنزمان این کتاب را خواندم وبرایم شجاعت آن شخص جالب بود,در سالهای بعد که این کتاب را دوباره خواندم زمانی بود که دانشجوی آرمانگرای مهندسی برق بودم و این کتاب برایم انگیزه پیشرفت های فنی می داد,برای بار سوم این کتاب را در زمانی که پایان نامه دوره فوق لیسانسم را در رشته مدیریت تهیه می کردم خواندم این بار فکر می کنم دیدگاه های نویسنده را تا حدود زیادی درک کردم دلیلش هم تغییر نگرش من بود و ماتسوتیشا هم هدف از نوشتن این کتاب را قطعا بیان مسایل مدیریتی و همچنین همت عالی مردم کشورش برای پیشرفت ژاپن قرارداده بود. 

حال در ادامه مباحث مدیریتی مطلب جالبی را از این کتاب تقدیم می کنم که هم در زندگی و هم در مباحث کاری با آن سر و کار داریم.

ماتسوتیشا: آن اوایلی که داشتیم بعد از جنگ رشد می‌کردیم روزی مدیران من آمدند و ساختن نوعی بخاری برقی را به من توصیه کردند. آن‌ها می‌گفتند که تقاضا زیاد است و تنها یک شرکت خارجی وارداتی و چند تولیدی داخلی آن را عرضه می‌کنند.

من از آنها سؤال کردم این بخاری در بازار چقدر قیمت دارد؟ گفتند 14 ین. گفتم ماتسوشیتا هرگز بخاری را که یک معلم ژاپنی نتواند بخرد تولید نخواهد کرد. اگر واقعاً دلتان می‌خواهد این بخاری را تولید کنید بروید و قیمت تمام‌شده آنرا به 6 تا 7 ین برسانید تا مصرف‌کننده بتواند آنرا 8 تا 9 ین خریداری کند. این فلسفه کاری من است تولید ارزان برای همه مردم ژاپن. آنها انگیزه‌مند شدند، این کار را کردند و این آغاز راه موفقیت بود.»

ماتسوشیتا در جایی دیگر و در کتاب خود «نه برای لقمه‌ای نان» می‌نویسد:

«... با خود می‌اندیشیدم اینکه من صاحب شرکت هستم، به این معنی نیست که همه آن به من تعلق دارد. هریک از کارمندان باید خود را یک مدیر شرکت بداند ... اختیارات فراوانی به کارکنان واگذار کردم و به شایستگی و کاردانی آنان اعتماد کامل کردم

او در یکی از سخنرانی‌های کوتاه خود به کارکنان می‌گوید:‌

«فکر نکنید این شرکت را من می‌گردانم، هر یک از شما در مدیریت آن نقش دارید. ما به اندیشه‌ها، مهارت‌و دانش هر یک از شما نیاز داریم. اگر بتوانیم این‌گونه به کار بپردازیم آینده خوبی در پیش خواهیم داشت.»

باشد که همه مدیران کشورمان چنین بیاندیشند و چنین عمل کنند!!!!!!!!

 

دومان

[ خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]