يورا بيلمز يوللار مني

۱۳٩٠/۱/٢٢
روز فوتبالی من!!!

 یاشاسین تراختور و علی دایی آذربایجان اوغلی

دیروز روز فوتبالی خوب من بود, دو تیم قرمز و محبوب من برنده شدند.پرسپولیس که دوست عزیز و با اراده و دوست دوران نوجوانی و جوانی من و همبازی سابقم علی دایی(شهریار)مربی آن است در مقابل ذوب آهن با نتیجه پرگلی به پیروزی رسید. و همچنین تیم محبوب آذربایجان و تورک ها تراختور با حضور ۴٠٠٠٠طرفدار تورک(با همه محدودیت هایی که ایجاد کرده بودند) در استادیوم آزادی که تعدادشان بیش طرفداران استقلال بودند در یک بازی پر احساس برنده بازی شدند و با عث شور و نشاط در شهرهای ترک نشین!!!

واقعا فوتبال جذاب و زیبا است و تیم های مردمی در دل مردم جای دارند.اخیرا روزهایی که به اردبیل می روم پوستر علی دایی را در تمامی اماکن و فروشگاه ها و اتومبیل ها به وفور می بینم یکی از دلایلش محبوبیت  و سلامت روحی اخلاقی و مستقل بودن علی دایی است و دلیل دیگرش را که مردم اردبیل به آن تاکید دارند اینست که مردم احساس کرده اند که عده ای تنگ نظر در مرکز در صدد تخریب علی دایی هستند و مردم با این عکس العمل شان به دفاع خودجوش و ابتکاری از او برخواسته اند.

مورد دیگر اینکه در تبریز ارومیه اردبیل,میاندواب(قوشاچای)خوی,ماکو و.... شهرهای دیگر آذربایجان شدیدا عاشق و طرفدار تیم فوتبال ترکتورسازی(تراختور)هستند و پوسترهای این تیم را همه جا می توان دید و جوانان نیز در اتومبیل هایشان عمدتا حتما شعری و یا نشانه ای از تراختور را دارند و اگر این تیم در لیگ آسیایی حضور پیدا کند قطعا بسیار پور شور نیز خواهد شد البته این تیم در کشورترکیه و کشور آذربایجان نیز طرفدار دارد!!!

از نظر جامعه شناسی این طرفداری از تیم تراختور و علاقه روزافزون مردم اردبیل  و آذربایجان به علی دایی علل مختلفی دارد که یکی از آنها می تواند ریشه در مسائل قومیتی و طرفداری از افراد مسقل و و همچنین اینکه نمی توان به زور به مردم محبوبیت را تجویز کرد چرا مردم بسیار هوشمند هستند!!!!!!! 

    

دومان

[ خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]