يورا بيلمز يوللار مني

۱۳۸٩/۱٠/٢٤
اسامی محلات در شهر تاریخی اردبیل

                                                       

اردبیل یک شهر تاریخی و قدیمی است.این پست را شاید نزدیک جند سال است که میخواستم بنویسم ولی امروز قسمت شد که بنویسم.

در زمان اشکانیان اسم این شهر" آرتاویل" بود یعنی "شهر مقدس" آرتا به معنی مقدس و "ویل "به معنی شهر. بعد از مدتی آرتاویل به اردبیل تبدیل شد.امروزه نام خیلی از اماکن و حتی اسامی دختران در اردبیل "آرتا" نامیده می شود.

در اردبیل حتی قبل از شیخ صفی الدین اردبیلی عرفان و تصوف جاری بوده و در زمان ایشان و حتی بعد از ایشان و در حکومت صفوی بیشتر می شود.بطوریکه نام برخی از محلات اردبیل به اسم بزرگان عرفان و تصوف است و محلاتی که این عارفان در چند صد سال پیش آنجا فوت کرده و مقبره دارند به اسم آنان می باشند.چند تا از این محلات در همسایگی و نزدیکی محله ما قرار دارد و انگار من مسولیت داشتم که در وبلاگم به این محلات تاریخی اشاره کنم.

در مراحل تصوف, مرتبت "شاه" و "پیر" وجود دارد که مرشد و پیر طریقت بوده و بسیار مورد احترام می باشند؟,به هر حال امروزه در اردبیل پنج محله به اسم "پیر" و هشت محله به نام "شاه" می باشند که عبارتند از:

محله پیرزرگر,محله پیرمادر,محله پیرعبدالملک,محله پیر شمس الدین,محله پیر سحران در سه کیلومتری اردبیل,مقبره پیر ابوسعید نیز در محله سرچشمه قرارداردالبته روستایی نیز در نزدیکی اردبیل قرار دارد به اسم پیر آلقیر.

محله سلیمانشاه,محله اقلیم شاه,محله عبدالله شاه,محله سلطانعلی شاه,محله کلبعلی شاه,محله چراغعلی شاه,محله رحمن شاه,محله زینال شاه,محله معصوم شاه که به اسم هر کدام از این بزرگان مسجدی در این محلات وجود دارد.بعد از انقلاب بعضی ها از روی احساسات اسم بعضی از این محلات را به جهت اینکه کلمه"شاه"پسوند آنها بود عوض کردند!! ولی این تغییر اسم در بین مردم مقبول نیافتاد و مردم کماکان به همان اسامی قدیمی این محلات را می نامند.

در اردبیل محله ای وجود دارد به اسم" شهیدگاه"در نزدیکی بقعه شیخ صفی درمرکز شهر اردبیل. در زمان حکومت شاه اسماعیل صفوی در جنگ چالدران عده زیادی از فرماندهان رشید ایرانی تا پای جان می جنگند و به شهادت می رسند که پیکر این شهیدان وطن را به اردبیل آورده و در نزدیکی پیر طریقت به خاک می سپارند و از آن به بعد اسم آن محله را شهیدگاه می گذارند و تا آلان نیز هست و سنگ بتا های این شهیدان وطن هنوز مانده است ولی فکر نمی کنم مسولین شهر اردبیل در جریان این مسایل باشند!!!!!!!!  

دومان

[ خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]